25. März 2019

Tiramisu dietike

tiramisu-tart-cocoa-powder-750x390

Përbërësit:

100 gr savoiardi
250 gr gjizë lope
2 te bardha te vezes
60 gr ëmbëlsues
kafe
nje bustine shafran
kakao pluhur pasheqer
Krip

Hapat

1

Rrihni të bardhat e vezëve me pak kripë. Në një tas tjetër përzieni gjizën me sheqerin derisa të formoni një krem të butë, pastaj shtoni shafranin dhe përziejeni kremin derisa të zverdhet.

2

Shtoni të bardhat e vezëve, duke e trazuar masën që nga baza në mënyrë që të mos humbasë homogjenitetin.

3

Lagni biskotat me kafe. Në një tavë pjekjeje vendosni një shtresë biskotash dhe sipër saj një shtresë krem.

4

Vazhdoni kështu duke shtuar të gjithë përbërësit. Në fund mbulojeni me një letër transaretnte dhe lëreni dy orë në frigorifer.