25. März 2019

Tortë me fanta

Përbërësit:

300-400 biskota
1.5 l Fanta
4 qese puding
10 luge sheqer
500 gr margarinë
400 gr sheqer pluhur
200 gr Krem
200 gr zhele bombone

Hapat

1

Hapsira Reklamuese

Biskotat i njomim ne fanta dhe shtrijme ne kellp te thelle ne te cilin do te qesim embelsiren.

2

Perzijme pluhurin e 4 pudingave vanilje dhe 10 luge sheqer,kurse 1 l fanta e vlojme.

3

Pasi vlon fanta shtojme pudingat e tretura dhe perziejme derisa te trashet kremi.

4

Perzijme margarien e mbajtur ne temperature ambienti me sheqerin pluhur derisa te behet mase kremoze.

5

Kremin nga margarian e shtojme tek pudinga e ftohur dhe perziejme mire derisa te homogjenizohet kremi.

6

Kremin e ndajme ne dy ene te vecanta dhe ne secilen shtojme krembananet e coptuara,kurse ne tjetren zhelebombonet e grira.

7

Mbi shtresen me biskota qesim kremin me pudingen dhe krembananet dhe pastaj me kremin me zhelebombonet.

8

Dekrojme me krem pana te pergaditur sipas udhezimeve ne qeske.